معرفی کارخانه

 شرکت نخ رنگ (سهامی خاص)تاريخچه شركت

شركت نخ رنگ در سال 1363، توسط بخش خصوصي در زمینی به مساحت 30000 متر مربع و سالن های تولید به مساحت 12000 متر مربع تاسيس و در سال 1374 به بهره برداري رسيد . محل كارخانه در 25كيلومتري همدان در مسير تهران به همدان مي باشد  و از مجموعه گروه صنعتی آقاي سيد محمد امامي ميبدي می باشد . از ديگر شركت هاي اين مجموعه می توان به شرکت های :
شادريس (ريسندگي سيستم پنبه اي)، يزد فاستون (بافندگي)، پشم تاب ايران(ريسندگي نخ فاستوني)، كاشي كوير(توليد انواع كاشي و سراميك)،  بهسرام(توليد انواع كاشي و سراميك)، شركت ريس باف(قالب سازي كاشي) اشاره کرد .

ظرفيت

درحال حاضر ظرفيت رنگرزي اين شركت 10 ميليون متر و ظرفيت چاپ انواع پارچه 10 ميليون متر كه مجموعاً 20 ميليون متر پارچه در سال مي باشد.

محصولات

  • انواع پارچه هاي لباسكار ، اوركت و چادرهای نظامي بالاخص پارچه هاي استتاري
  • انواع پارچه هاي كتان شلواري و كاپشني
  • انواع پارچه هاي مانتوئي و مقنعه اي
  • انواع پارچه هاي پيراهني مردانه
  • انواع پارچه هاي مخصوص ملحفه ، ملحفه و روبالشي دوخته شده

توانمندي ها

اين شركت با در اختيار داشتن بهترين دانش فني روز، كادر متخصص و مجرب، بهترين ماشين آلات رنگرزي، چاپ و تكميل و استفاده از تکنولوژی جدید و با استفاده از بهترين رنگ و مواد اوليه ساخت اروپا ومرغوب ترین پارچه ها همواره رضايتمندي مشتريان را فراهم نموده و در هر زمينه كيفيت را سرلوحه كارخويش قرارداده است. پرسنل اين شركت داراي تخصص هاي بالا در زمينه هاي كاري خود بوده و همواره از اطلاعات و دانش روز برخوردار می باشند و اين امر خود باعث پيشرفت اين شركت گرديده است.

پروژه هاي انجام شده :

از جمله پروژه هاي انجام شده در اين شركت چاپ پارچه نظامي با رنگهاي ديسپرس خمي، چاپ پارچه هاي نظامي با رنگ های AntiIR (غير قابل رؤيت توسط دوربين مادون قرمز در شب) چاپ پارچه   دو رو، رنگرزي چاپ و تكميل پارچه هاي كوردورا (پارچه هاي مخصوص تجهيزات پرسنل نظامي ضد آب و ضد آتش) و انجام انواع تکمیل های خاص.

زمينه هاي فعاليت فعلي

اين شركت درحال حاضر نسبت به توليد انواع پارچه هاي نظامي فعاليت داشته و تمامي پارچه هاي مربوط به نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ایران را بصورت  مستقیم و یا غيرمستقيم توليد مي نماید. همچنین پارچه هاي نظامي مورد استفاده در پليس و ارتش عراق در اين شركت توليد ميگردد به غير از توليدات فوق انواع پارچه هاي كتان ، مانتوئي و ملحفه اي نيز درحال توليد مي باشد.

معرفی خط تولید شرکت نخ رنگ

تأسيسات (Facility)

جهت تأمین آب نرم، حرارت، بخار و هوای فشرده موردنیاز در خط تولید واحد تأسيسات (قلب كارخانه) با دارا بودن دیگهای بخار و روغن داغ، منابع سختی گیر و کمپرسورهای تولید هوای فشرده در خدمت تولید است

تصفيه خانه (Refinery)

پساب حاصل از رنگرزي خط توليد در واحد تصفيه خانه نخ رنگ با روش هاي جديد فیزیکی، شيميايي بيولوژيك و ايجاد لجن فعال تصفیه شده، درتمامي طول شبانه روز مشغول فعاليت بوده، به نحويكه توانائي تصفيه500  متر مكعب پساب را در شبانه روز و تبديل به آب شرب كشاورزي را دارد.

اين شركت دوستدار محيط زيست بوده و در اين راستا سرمايه گذاري بالغ بر چهار میلیارد ريال صرف ساخت ساختمان تاٌسيسات و تجهيزات نموده تا از آلودگي محيط زيست جلوگيري به عمل آيد.

آزمايشگاه (Laboratory)

وظایف اصلي آزمايشگاه:آزمايشگاه (Laboratory)

  1. رنگرزي و چاپ و تكميل نمونه پارچه در مقياس آزمايشگاهي جهت تعيين نسخه اصلي و كاربردي در خط توليد.
  2. بررسي و مقايسه كيفي و كمي رنگ و مواد ارسالی با رنگ و مواد مصرفي در كارخانه.
  3. انجام آزمایشات و تست های مختلف در تمامی مراحل تولید جهت اطمینان از صحیح بودن ثبات های مختلف پارچه در مقابل عوامل مختلف فیزیکی و شیمیایی و اطمینان از کیفیت پارچه در جهت رفع نیاز و رضایت مصرف کنندگان.

مقدمات (Preparation Unit)

رول كنی (Rolling)

پارچه هاي خام كه به صورت رول هايي به متراژ 50 الي 600 متر مي باشد در واحد رول كني ضمن کنترل متراژ به هم دوخته شده و به صورت رول هايي با متراژ 500 الي 3000 متر روي خرك هاي حمل پارچه پيچيده مي شود.

پليتر(Platter)

اين دستگاه از لحاظ كارايي همانند رول كني است با اين تفاوت كه پارچه خام به صورت صفحاتي روي هم داخل سبد قرار ميگرد. اين دستگاه اغلب براي پارچه هاي سبك و پارچه هايي كه درصد بيشتري پلي استر دارند و نسبت به تاخوردگي و شكست حساسيت كمتري دارند استفاده مي شود.

ماشين تراش (Shearing)

جهت گرفتن سر نخ های اضافي و پرزهاي بالا آمده و گره هاي روي سطح پارچه هاي نساجي از ماشين تراش استفاده ميشود. اين ماشين ساخت کمپانی MENSHNER آلمان بوده و مجهز به برسها و تيغ هاي متوالي جهت تراش و ايجاد سطح صاف روي انواع پارچه میباشد.

پخت و سفیدگری (Scouring & Bleaching)پخت و سفیدگری (Scouring & Bleaching)

اين دستگاه ساخت شركت KUSTERS آلمان يكي از بهترين نوع ماشين هاي شستشو و سفيدگري در دنيا مي باشد و با داشتن سيستم Flex nip در تزريق مواد شيميايي بر روي پارچه، تعداد  7 حمام شستشو و اتاق بخار (با ظرفيت 40 تا 2200 متر ) ؛ توان شستشو ، پخت و سفيد گري انواع پارچه هاي نساجي با سرعت 40 الي 50 متر دردقيقه با كيفيت مطلوب را دارد.

ماشين مرسرايزينگ (Mercerizing)

ماشين مرسرايزينگ شرکت نخ رنگ ساخت کمپانی KUSTERS آلمان يكي از بهترين ماشين هاي مرسريزه مي باشد كه به منظور مرسريزه كردن انواع پارچه هاي نساجي به خصوص پارچه هاي پنبه اي و يا تركيبات پنبه اي با وزن هاي مختلف استفاده مي شود. اين دستگاه مجهز به غلطك هاي سنگين جهت فشار و كشش همراه با تزريق سود گرم به صورت كاملاً اتوماتيك و همچنين سيستم آبكشي به دو طريق مكش و فشار فولارد می باشد. با این تجهیزات عمليات مرسريزه(تغيير سطح مقطع الياف از حالت لوبيائي به شكل مدور) به نحو مطلوب انجام و نهايتاً درخشندگي سطحی و جذب آب و رنگ کالا افزایش خواهد داشت.

واحد رنگرزی (Dyeing Unit)

ماشین ترموزول (Thermosol)

ماشین ترموزول (Thermosol)

به منظور رنگرزي جزء پلي استر و تركيبات ساير الياف مصنوعي ( مثل استات و نايلون و …) انواع پارچه هاي نساجي از اين ماشين استفاده مي گردد. اين دستگاه ساخت کمپانی BRUKNER آلمان و مجهز به فولارد از نوع Swimming و اتاقك هاي حرارتي با سيستم روغن داغ می باشد. این دستگاه مناسب برای تولید انبوه همراه با کیفیت با سرعت 10 الي 30 متر در دقيقه می باشد.

ماشین پداستيم (Pad-Steam)

این ماشین ساخت کمپانی MENZEL آلمان می باشد. جهت رنگرزي جزء سلولزي پارچه و همچنين احياء رنگهاي خمي استفاده می شود. این دستگاه ، با استفاده پمپ هاي دوزينگ مخصوص، اتاق بخار و حمام  های شستشو و همچنین سیلندرهای خشکن توان رنگرزی و عملیات رنگرزي و شستشو و خشک كردن پارچه به صورت مداوم با سرعت 10 الي 45 متر انجام می شود.

ماشين هاي رنگرزي جت (Jet Dyeing)ماشين هاي رنگرزي جت (Jet Dyeing)

رنگرزي متراژهاي كم و شيدهای رنگي متنوع در ماشین رنگرزی جت انجام می شود. شركت نخ رنگ در سال 1380اقدام به خريد و نصب و راه اندازي پنج دستگاه رنگرزي جت با ظرفيت هاي 50 الي 450 كيلوئي نمود تا نياز بازار را در رنگرزي انواع پارچه هاي سبك با تركيبات مختلف الياف را برآورده نمايد. ماشين آلات رنگرزي جت در این شرکت ساخت کمپانی THIES آلمان بوده كه مجهز به سيستمهاي پيشرفته PLC با برنامه ريزي تمام اتوماتيك جهت تركيب رنگ و تزريق آن به دستگاه در كليه مراحل سيكل رنگرزي مي باشد.

واحد چاپ (Printing Unit)

دستگاه چاپ (Rotary Screen Printing)

دستگاه چاپ (Rotary Screen Printing)

دستگاه چاپ كارخانجات نخ رنگ ساخت کمپانی Zimmer اتريش و از نوع روتاري مجهز به 8 پايه شابلون جهت چاپ 8 رنگ متفاوت می باشد. این دستگاه با داشتن، سيستم كنترل PLC توانائي چاپ دقيق و فوق العاده ظريف و متنوع با سرعت 30 الي 50 متر در دقيقه را داراست. همچنین استفاده از سيستم مگنت به جاي سيستم هاي فشاري در شابلونها، كنترل ميزان رنگ توسط سيستمهاي اتوماتيك، سیستم کامپیوتری كنترل سرعت عبور پارچه از زير شابلونها، سيستم خشك كن گازي با منبع هاي حرارتي كه دماي آن متناسب با نوع پارچه ها قابل تنظيم مي باشد، .همگي حصول چاپ انواع پارچه هاي نساجي با انواع رنگ هاي ديسپرس، راكتيو، ديسپرس خمي ،پيگمنت و… را امكان پذير كرده است.در حال حاضر شركت نخ رنگ توانائي چاپ انواع منسوجات نظامي با كيفيت و استاندارد جهاني را داراست.

دستگاه فيكسه (Loop steam)دستگاه فيكسه (Loop steam)

تثبیت رنگ پارچه هاي چاپ شده با انواع مختلف رنگها يك دستگاه فيكسه با امكانات بخار اشباع، سوپر هيت و يا هواي داغ را مي طلبد. ماشین استیمر شركت نخ رنگ با نام Loop steamer ساخت کمپانی STORK هلند مي باشد.

دستگاه شستشو بعد از چاپ (Washing After Printing)دستگاه شستشو بعد از چاپ(Washing After Printing)

پس از مرحله تثبيت رنگ پارچه هاي چاپي نياز به شستشو براي حذف رنگ هاي مازاد را دارد. اين كار توسط ماشين شستشو ساخت کمپانی GOLLER  آلمان كه صرفاً بدين منظور طراحي و ساخته شده، انجام مي گيرد. اين ماشين با داشتن بيش از هفت حمام شستشو و آبگيري با سرعتي حدود 15 الي 30 متر در دقيقه پارچه هاي چاپي را شسته و در نهايت خشك و روي غلطك های حمل پارچه جهت ارسال به خط تكميل آماده مي نمايد.

واحد تکمیل (Finishing Unit)

دستگاه استنتر (Stenter)دستگاه استنتر (Stenter)

ماشين استنتركارخانجات نخ رنگ ساخت کمپانی BRUKNER آلمان بوده، این دستگاه مجهز به شش منطقه حرارتي می باشد كه با سيستم گردش روغن داغ در داخل رادياتورها حرارات يكنواخت و مورد نياز جهت عمليات تكميل با كيفيت بالا روي پارچه را فراهم مي سازد. همچنين سيستمهاي MAHLO در این دستگاه برای اصلاح انحرافات تاري پودي، گيربكس هاي PIV در ورودي و خروجي دستگاه به منظور ايجاد تنش و يا كشش روي پارچه امكان گرفتن آبرفت و تثبيت عرض مورد نياز را فراهم مي سازد.

ازجمله توانائيهاي اين ماشين انجام تكميلهاي خاص مانند ضد آب و روغن (Water Repllency)، ضد آتش (Anti Flame)، ضد لک (Anti Release)، ضدچروك (Resin Finish) و آنتي باكتريال (Anti Bacterial) و زيردست مناسب (Softening) را مي توان نام برد.

دستگاه كالندر (Calender)

دستگاه كالندر (Calender)

عملیات کالندرینگ با هدف ايجاد سطح براق و يامات، زيردستي نرم و انعطاف پذیر روي پارچه هاي رنگی و چاپي با تركيبات مختلف پنبه، پلي استر پنبه و پلي استر ويسكوز مانند پارچه هاي ملحفه اي و يا پيراهني و… انجام می شود.

اين دستگاه ساخت کمپانی KUSTERS آلمان مجهز به غلطك هايS-Roll و Flex-Roll  با سيستم گرمايش روغن داغ يكي از بهترين ماشينهاي كالندر دنيا محسوب مي گردد. از ديگر قابليتهاي منحصر به فرد اين دستگاه ایجاد نقوش برجسته با استفاده از غلطك هاي مشابه Embossing در طرحهاي مختلف طبق نياز مشتري مي باشد.

دستگاه سنفورايزينگ (Sanforizing)

اين دستگاه ساخت کمپانی CIBITEX ايتاليا مي باشد كه توانايي گرفتن آبرفت پارچه تا حداكثرميزان (آبرفت نزديك به صفر) را دارد. سيستم غلطك پالمر در این دستگاه آبرفت حاصله را تثبیت می کند و زیردستي لخت و لطيف بر روي پارچه هاي صد در صد پنبه اي مانند جين و پاكوئي را فراهم مي سازد. به نحويكه پس از دوخت و استفاده هيچ گونه آبرفتي پس از شستشو به وجود نيايد.

دستگاه خارزني (Raising Machine)

اين ماشين ساخت شركت MENSHNER آلمان مجهز به 24 عدد غلطك خاردار بوده، عبور پارچه از ميان اين غلطك ها سبب ایجاد سطحی پرزدار مانند پارچه هاي فوتر، پالتويي، البسه پوش دار كودكان و… خواهد شد. كنترل سرعت و كشش اعمال شده بر پارچه و اندازه ايجاد پرز توسط يك كامپيوتر مركزي اداره مي شود.

دستگاه سمباده زنی (Emerizing Machine)

ماشين سمباده كارخانجات نخ رنگ ساخت کمپانی SUCKER MULLER  آلمان می باشد. این دستگاه داراي پنج غلطك سمباده است كه ضمن حركت دوراني با سرعت بالا همزمان حركت عرضي داشته و سبب ايجاد يك سطح پرزي كاملاً يكنواخت در عرض پارچه می شود. وجود هواكش هاي مناسب بر روي هر غلطك هاي سمباده از ايجاد پرزهاي مزاحم بر روي پارچه و محيط اطراف جلوگيري به عمل می آورد. نهايتاً سطحی با پرز خيلي ملايم، يكنواخت، نرم و لطيف (مطابق با خواسته مشتري) بر روي انواع پارچه به وجود می آید.

واحد بسته بندي (Packing Unit)واحد بسته بندي (Packing Unit)

بسته بندي و كنترل نهايي محصول در كارخانجات نخ رنگ توسط ماشين آلات بسته بندي ايتاليايي در دو نوع رول و طاقه با متراژهاي مطابق تقاضای مشتري توسط پرسنل مجرب انجام مي شود. با نصب باند رول، كارت مشخصات پارچه (حاوی: درجه، لات رنگ، متراژ) ، پوشش نایلونی وکیوم شده مقاوم در برابر نفوذ آب و گرد و غبار و در نهايت لفاف چتائي فرایند بسته بندی به اتمام خواهد رسید.

Top